ANYKŠČIŲ KULTŪROS DIENORAŠTIS

Naujausi renginių anonsai:
2021 06 24 - 18:00 - JONINIŲ SUPERFIESTA Anykščiuose!2021 06 21 - 18:00 - Premjera spektaklis „Medkopis“ (rež. Jonas Buziliauskas)2021 06 22 - 18:00 - Spektaklis „Medkopis“ (rež. Jonas Buziliauskas)2021 06 26 - 18:00 - Tetralizuotas renginys „Istorinis šaligatvis tarp praeities ir dabarties“2021 06 25 - 19:00 - Poezijos vakaras „Namai, kur tebelaukia“ 2021 06 22 - 17:30 - Raimondo Guobio naujos knygos „Anykščių krašto šauliai“ pristatymas2021 06 23 - 10:00 - Kraujo donorystės akcija Anykščiuose2021 06 19 - 18:00 - Vytauto Šerio paroda „Nėra nieko didingesnio už šviesą“2021 06 18 - 14:00 - Sambrūzdis „Didžiulių šeimos patriarchams - 165“ Didžiulių giminės tėvonijoje Griežionėlėse
Naujausios fotonuotraukos:
Videoarchyvo naujienos:
Kultūros naujienos, straipsniai, nuomonės ir anonsai:

Gedimino Grinos asmeninės bibliotekos knygų kolekcija - (2018 04 13)

Gediminas Grina
Gediminas Grina
Berezauskienė Audronė
Berezauskienė Audronė
Ar dažnai susimąstome, kokią vietą žmogaus gyvenime užima asmeninė biblioteka? Manytume, kad ne. Tenka pastebėti ir tai, kad šiame, naujųjų technologijų amžiuje, Lietuvoje asmeninėms bibliotekoms apskritai skiriamas nepakankamas dėmesys. Dar kitaip vadinamoms namų arba šeimos bibliotekoms neliko vietos ne tik Lietuvos bibliotekų įstatyme, bet ir Lietuvos bibliotekų tipologijoje, nors daugelis knygos tyrėjų žino, kad asmeninės bibliotekos davė pradžią ne vienai šiuo metu garsių pasaulio institucinių bibliotekų ir yra svarbios, kaip mokslinio tyrimo objektas. Pasak kultūros istorikės, docentės, habilituotos humanitarinių mokslų daktarės Ingės Lukšaitės, asmenines bibliotekas galima tirti daugeliu požiūrių, o jų pažinimas teikia duomenų kultūros istorijos problematikai: mentaliteto ir kultūrinių orientacijų formavimuisi, erudicijos pagrindų nagrinėjimui, kultūros sąveikos reiškiniams suvokti.

Asmeninių bibliotekų paveldas yra vertas ne tik knygotyrininkų, bet ir bibliotekininkų dėmesio. Pagal galimybes viešosios bibliotekos gali prisidėti prie šio kultūros paveldo išsaugojimo.

Anykštėnams savo asmeninės bibliotekos knygų bei periodinių leidinių kolekciją padovanojo kraštietis, Anykščių Teresės Mikeliūnaitės kraštotyros draugijos narys, buvęs Valstybės saugumo departamento (VSD) direktorius, atsargos pulkininkas Gediminas Grina.
Skaityti plačiau Kryptis 
 Peržiūrų: 1804  -  Komentarų: 0 
Kiti autoriaus straipsniai Kryptis 
 Autorius: Berezauskienė Audronė

Norint kažką parašyti, reikia ir nepamiegoti... - (2018 04 09)

Dalia Savickaitė
Dalia Savickaitė
Skačkauskienė Judita
Skačkauskienė Judita
Bene pirmą tokį šiltą pavasario vakarą į Anykščių L. ir S. Didžiulių viešąją biblioteką atvyko gražus svečių būrys iš Lietuvos paribio (Rytų Aukštaitija) pasidalinti su anykštėnais savo kūrybinės veiklos vaisiais, kultūros gyvenimo aktualijomis.

Pagrindinis renginio tikslas buvo pristatyti žurnalistės, kultūrininkės, bibliotekininkės, aktyvios kūrybingos asmenybės Dalios Savickaitės knygas „Rytų Aukštaitijos keliuose sutiktieji“ ir „Ignalinos miškų urėdija – krašto turtų sergėtoja“. Knygų autorė – pajūrio krašto dukra, gimusi priešingoje Lietuvos pusėje, jau per trisdešimt metų gyvena Rytų Lietuvoje. Pamilusi šį kraštą ir jo žmones, Dalia žavisi jų kasdieniais darbais, kuriant grožį aplinkoje, nepasimetant kasdienybės rutinoje, nelaukiant, kad už tai pagirtų. O juk žmogui reikia kito žmogaus reakcijos į jo gyvenimą, kad jis suvoktų save esant. „ Apie daugumą mano knygoje pristatomų žmonių nerašys istorijos vadovėliai, bet per juos keitėsi gyvenimas, jie neleidžia kerpėti vadovams, siūlo neįprastus darbus, daro daug daugiau nei reikalauja pareigybinė instrukcija“,– sakė Dalia. Ji aprašė per aštuoniasdešimt to krašto šviesuolių, bet mums, anykštėnams, mieliausia, kad net keturi knygos herojai yra susiję su Anykščiais: kunigas Marijonas Savickas nuo Traupio apylinkių, vicemeras Sigutis Obelevičius, gamtininkas Bronius Šablevičius ir mūsų gražioji, talentingoji Šviesaus atminimo šeima Vytelis ir Galina Germanavičiai.
Skaityti plačiau Kryptis 
 Peržiūrų: 1729  -  Komentarų: 0 
Kiti autoriaus straipsniai Kryptis 
 Autorius: Skačkauskienė Judita

Dešimtasis festivalis „Devilstone“ atskleidžia pirmąsias 20 grupių - (2018 03 29)

Asociacija „Alt Events“
Asociacija „Alt Events“
10-ajameDevilstone“ – alternatyviosios scenos atlikėjai iš 10 skirtingų šalių.

Jubiliejaus vertas reginys – skandinaviško „black“ metalo ikonų „Marduk“ sugrįžimas į „Vakarų“ sceną.

Rytų“ scenos centre – pirmąkart Lietuvoje koncertuosiantys „Preoccupations“.

Tarp festivalio naujienų – „space“ rokas ir energingas pankrokas.   

Liepos 12–15 dienomis Anykščių Dainuvos slėnyje dešimtą kartą vyks festivalis „Devilstone“ – muzikinis kurortas alternatyvos melomanams. Festivalis pristato pirmuosius 20 atlikėjų, kurių ketvirtadaliui teks kirsti Atlanto vandenyną. Pirmosios grupės reprezentuoja skirtingas ir aktualias instrumentinės muzikos kryptis. Dalis jų – pirmą kartą festivalio istorijoje.   
Skaityti plačiau Kryptis 
 Peržiūrų: 1017  -  Komentarų: 0 
Kiti autoriaus straipsniai Kryptis 
 Autorius: Asociacija „Alt Events“

Anykščiuose – pasaulinė iniciatyva „Žemės valanda“ - (2018 03 19)

Šių metų kovo 24 d. (šeštadienį), 20.30 val., daugiau nei milijardas žmonių visame pasaulyje vienai valandai išjungs šviesas. Šiuo simboliniu geros valios aktu globalios iniciatyvos „Žemės valanda“ dalyviai pakvies susimąstyti, ką kiekvienas iš mūsų galime padaryti, kad sumažintume pragaištingus žmogaus veiklos padarinius gamtai, ypač vieną iš jų – sustabdyti klimato kaitą. Anykščių rajono savivaldybė, Anykščių naujų vėjų bendruomenė, Anykščių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras ir dainų ratas „Suteku“ (vad. Daiva Diržienė) kviečia Anykščių rajono gyventojus, bendruomenes, organizacijas, viešojo maitinimo įstaigas nors vienai valandai išjungti šviesas bei dalyvauti šeštadienio popietę Žemės valandos iniciatyvai skirtuose ir Anykščiuose vyksiančiuose renginiuose.

Siekdami, kad prie šios visuotinės iniciatyvos prisidėtų kuo daugiau rajono šeimų ir, svarbiausia, rajono mažiausiųjų, šiais metais renginio organizatoriai gyventojus kvies Šventosios upės pakrantėje, prie A. Baranausko tilto burtis ne įprastai – 20.30 val., o popietės metu – 15.00 val. Šeštadienį, 14.30 val., taip pat vyks ir tradicinis Anykščių naujų vėjų bendruomenės bėgimas nuo kairiojo Šventosios upės kranto tako pabaigoje esančios aikštelės su aukuru (prie Šeimyniškėlių g.). Bet kurioje, jiems patogioje, maršruto dalyje organizatoriai kviečia prisijungti šeimas su mažyliais ir keliauti dviračiais, paspirtukais, riedlentėmis, riedučiais ar tiesiog pėsčiomis.
Skaityti plačiau Kryptis 
 Peržiūrų: 1097  -  Komentarų: 0 

Miestelio istorija - Lietuvos istorija - (2018 03 16)

Tautvilis Uža
Tautvilis Uža
Berezauskienė Audronė
Berezauskienė Audronė
Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriuje veikia knygų paroda „Miestelio istorija – Lietuvos istorija“, kuri skirta Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui paminėti. Parodos lankytojai gali susipažinti su Anykščių krašto miestelių istorijomis, aprašytomis nedideliuose, kelių puslapių apimties leidinėliuose ir didžiausiose, kelių šimtų puslapių storumo knygose. Vienos jų yra parengtos mokslininkų profesionalų, kitos – istorikų, trečios – entuziastų kraštotyrininkų. Tačiau visos yra svarbios ir reikšmingos, nes jose – Anykščių krašto praeitis, užfiksuota archyviniuose dokumentuose, arba išsaugota žmonių atsiminimuose ir perkelta į knygas iš asmeninių dienoraščių bei užrašų. Kiekvienas miestelis ar kaimas yra savaip žavus, savaip gražus ir turi kuo didžiuotis.

Vienas, iš parodoje eksponuojamų knygų autorių yra nepailstantis savo krašto kultūros tradicijų puoselėtojas kraštotyrininkas Tautvilis Uža. Jis visą savo laiką skiria gimtojo krašto – Viešintų miestelio (Anykščių r.) praeities tyrinėjimui, medžiagos apie šio krašto žmones rinkimui. 2015 m. už savanorišką kultūros sklaidą Lietuvoje T. Uža tapo Lietuvos Respublikos Seimo įsteigto Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medalio „Tarnaukite Lietuvai“ laureatu. Už nuopelnus Anykščių krašto kultūrai tais pačiais metais jam paskirta Anykščių Teresės Mikeliūnaitės kultūros premija.
Skaityti plačiau Kryptis 
 Peržiūrų: 1794  -  Komentarų: 0 
Kiti autoriaus straipsniai Kryptis 
 Autorius: Berezauskienė Audronė

2018 m. „Kino pavasaris“ tuo pat metu vyks net 11-oje Lietuvos miestų - (2018 02 28)

„Kino pavasaris“ 2018
„Kino pavasaris“ 2018
Kovo 15 d. Vilniuje prasidėsiantis didžiausias kino festivalis Lietuvoje „Kino pavasaris“ jau kitą dieną persikels į Kauną, Klaipėdą, Šiaulius, Panevėžį, Alytų, Marijampolę, Uteną, Gargždus, Anykščius ir Varėną. Šiuose 11-oje šalies miestų festivalis vyks iki kovo 29 d. Bilietų prekybos pradžia - kovo 1-oji. Tą dieną įsigytiems bilietams bus taikoma speciali nuolaida. Plačiau apie bilietų kainas - http://kinopavasaris.lt/lt/miestai/bilietu-akcijos

Kino pavasarį“ visoje Lietuvoje atidarys Venecijos kino festivalyje už geriausią režisūrą ir debiutą apdovanoto prancūzo Xavier Legrand‘o juosta „Sūnaus globa“ („Custody“). Meistriškai visam pasauliui aktualia tema sukurtas filmas įtraukia žiūrovą ir išlaiko jo rimtį iki paskutinių kadrų bei primena apie visuomeniškas, gyvybes gelbstinčias pareigas.

ProjektoKino karavanas“ sėkmė įrodė, kad ne tik didžiųjų miestų gyventojams reikalingas kokybiškas kinas. Lietuvos regionuose gyvenantys žmonės taip pat yra apimti kino dvasios, imlūs ir nori pamatyti profesionalų sukurtą kiną. Be to, regionuose atsiranda vis daugiau šiuolaikiškų kino teatrų. Pavyzdžiui, naujutėlė Anykščių kultūros centro kino salė, kuri žiūrovams duris atvers būtent per „Kino pavasarį“. Dėkojome miestų savivaldybėms ir kino teatrams už entuziazmą, palaikymą ir aukštos kokybės kultūros sklaidą“, - kalbėjo festivalio vykdantysis direktorius Algirdas Ramaška.
Skaityti plačiau Kryptis 
 Peržiūrų: 1153  -  Komentarų: 0 

Kviečiame dalyvauti istorinės sukakties veiklose ir šventiniuose renginiuose Anykščiuose 2018 m. vasario 15-16 d. - (2018 02 01)

Atkurtai Lietuvai 100
Atkurtai Lietuvai 100
Anykščių raj. savivaldybė
Anykščių raj. savivaldybė
2018 m. vasario 16 d. Lietuvos valstybė minės reikšmingą ir išskirtinį Lietuvos istorijos įvykį – šimtąsias Lietuvos valstybės atkūrimo metines. Kviečiame dalyvauti istorinės sukakties veiklose ir šventiniuose renginiuose Anykščiuose 2018 m. vasario 15–16 d.

• Tarptautinis susigiminiavusių miestų pleneras „Vasara žiemą“ Anykščių miesto erdvėse
• Akcija „Šviečianti Trispalvė Rašytojo languose“ A. Vienuolio memorialiniame name-muziejuje
• Vaizdo projekcijos „Šimtametės Lietuvos anykštėnai – su mumis vasario 16-ąją“ Anykščių miesto erdvėse
• Skaitymo akcija vaikams „Skaitau Lietuvą“ L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje
• Iniciatyva „Žinutė šimtmečio Lietuvai ir pasauliui“ Anykščių kultūros centre
• Akcija „Trispalvėmis pražydę medžiai“ Anykščių miesto erdvėse
• Knygų ir rankraščių parodos „Miestelio istorija – Lietuvos istorija“ ir „Lietuva rašytojų amžininkų kūriniuose“ L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje
Vasario 15 d. 14 val. tarptautinis forumas „Maža bendruomenė-dideli siekiai“ VšĮ Anykščių menų inkubatoriuje – menų studijoje
Vasario 16 d.
Per dieną:
• Akcija „Pasidaryk šimtmečio antspaudą“ VšĮ Anykščių menų inkubatoriuje – menų studijoje (13 val.–15 val.)
• Šventinis slidinėjimas ant Kalitos kalno
Skaityti plačiau Kryptis 
 Peržiūrų: 1416  -  Komentarų: 0 
Kiti autoriaus straipsniai Kryptis 
 Autorius: Anykščių raj. savivaldybė

Projektas improvizacinių renginių ciklas „Kita forma“ - (2018 01 19)

Pupkienė Jolanta
Pupkienė Jolanta

2018 m. Anykščių kultūros centre startuoja net penkis mėnesius Anykščiuose ir Troškūnuose vyksiantis projektas jaunimui, improvizacinių renginių ciklas „Kita forma“. Vasario 9 dieną visus kviečiame į projekto atidarymą. Visą dieną grupei Anykščių jaunimo kultūros centre meno laboratorijas ir improvizacines dirbtuves ves profesionalūs aktoriai, režisieriai, muzikantai.

18 val. Anykščių kultūros centro didžiojoje salėje koncertą pristatys aktoriai, tėvas ir sūnus Saulius ir Jokūbas Bareikiai.

Šiuo kūrybiniu, improvizaciniu projektu siekiama suburti atskirų regionų jaunimo grupes ir per jaunimui patrauklias  kūrybinių industrijų formas, sudaryti sąlygas kurti, improvizuoti, plėtoti bendrą kūrybinę veiklą  bei  profesionalių kūrėjų , menininkų pagalba per  įvairius netradicinius meno procesus - siekti įgyti žinių, vystyti asmenybės saviraišką, savišvietą, savirealizaciją, gebėti vertinti, analizuoti, pažinti meno žanrus ir gebėti gautas žinias, patirtis taikyti kasdieniniame gyvenime.

Skaityti plačiau Kryptis 
 Peržiūrų: 1671  -  Komentarų: 0 
Kiti autoriaus straipsniai Kryptis 
 Autorius: Pupkienė Jolanta

Po konkurso „Šviečiantys Anykščiai“ - (2017 12 27)

„Šviečiantys Anykščiai“
„Šviečiantys Anykščiai“
Smalskas Žilvinas Pranas
Smalskas Žilvinas Pranas
Dažnas Anykščių svečias pastebi, kad šventiniu laikotarpiu mūsų miestas labai gražiai apšviestas. Šventinis apšvietimas kas metai vis gausesnis. Savo pastatus pasipuošia įstaigos ir organizacijos, gyventojai. Jei viešąsias miesto erdves šventiškai apšviečia iš rajono biudžeto lėšų, tai gyventojai ir ne biudžetinės įstaigos puošiasi iš savų pinigų. Kad paskatintų gražiausių šventinių apšvietimų autorius, Anykščių rajono savivaldybės administracija jau antrus metus iš eilės skelbia konkursą „Šviečiantys Anykščiai“. Konkurso dalyviai skirstomi į dvi kategorijas: Įstaigos ir organizacijos arba gyventojai. Norintys dalyvauti konkurse turi užsiregistruoti savivaldybės puslapyje, taip duodami sutikimą, kad jų šventinis apšvietimas bus apžiūrimas ir vertinamas. Laiku užsiregistravusius konkurso dalyvius šiemet vertino savivaldybėje sudaryta komisija. Buvau šios komisijos narys. Du vakarus su komisija važinėjome po Anykščių rajoną ir apžiūrėjome visus dvidešimt du konkursantus, šventiškai apšvietusius savo pastatų fasadus ir teritorijas. Išrinkome aštuonis nugalėtojus, kuriems bus išdalintas 1500 Eur. prizinis fondas. I vietų laimėtojams bus skiriama po 250,00 Eur, II vietų laimėtojams – po 200,00 Eur, III vietų, Facebook žaidimo ir specialiojo prizo nugalėtojams – po 150,00 Eur.
Skaityti plačiau Kryptis 
 Peržiūrų: 1809  -  Komentarų: 0 
Kiti autoriaus straipsniai Kryptis 
 Autorius: Smalskas Žilvinas Pranas

Anykščių viešoji biblioteka paminėjo 80-ies metų gyvavimo jubiliejų - (2017 12 12)

Rukšaitė Indrė
Rukšaitė Indrė
Šiais metais Anykščių L. ir S. Didžiulių viešoji biblioteka mini 80-ies metų veiklos jubiliejų. Per šiuos dešimtmečius biblioteka augo, plėtėsi ir keitėsi, tačiau išlaikė savo tapatumą ir suformavo išskirtinius bruožus Lietuvos bibliotekų sistemoje. Gruodžio 8 dieną ši sukaktis buvo iškilmingai paminėta šventiniame renginyje, kuriame dalyvavo ištikimiausi bibliotekos bičiuliai – brangūs skaitytojai, valdžios atstovai, kolegos iš kitų bibliotekų, partneriai, rėmėjai, buvę darbuotojai ir kiti visuomenės veikėjai.

Prieš prasidedant šventiniam šurmuliui bibliotekos bendruomenę pasveikino ir padėkas darbuotojams įteikė Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis. Pirmuoju šventės akcentu simboliškai tapo parodos „Bibliotekų praeitis ir dabartis...“ pristatymas.  2017 metais 16 Lietuvos viešųjų bibliotekų švenčia sulaukusios garbingo 80-mečio, o tarp jų ir Anykščių viešoji biblioteka. Šia proga Pasvalio bibliotekininkų parengtą parodą šventės metu pristatė Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos direktorė Danguolė Abazoriuvienė. Susirinkę svečiai Krašto dokumentų ir kraštotyros  skyriuje galėjo apžiūrėti bibliotekos istorijos fragmentus atspindinčią parodą „Anykščių viešosios bibliotekos 80 gyvavimo metų“, skirtą bibliotekos jubiliejui, taip pat žymaus mūsų kraštiečio prof. Juozo Meškausko knygų kolekcijos ekspoziciją.
Skaityti plačiau Kryptis 
 Peržiūrų: 1530  -  Komentarų: 0 
Kiti autoriaus straipsniai Kryptis 
 Autorius: Rukšaitė Indrė
ARCHYVAS
10
Renginiai Anykščiuose
Festivalis „Purpurinis vakaras“ (2012) - Didysis festivalio koncertas - Sigutis Obelevičius, Andrius Kulikauskas
Anykščių L. ir S. Didžiulių viešoji biblioteka
Anykščių menininkų asociacija