ANYKŠČIŲ KULTŪROS DIENORAŠTIS














Asmeninių bibliotekų paveldas yra vertas ne tik knygotyrininkų, bet ir bibliotekininkų dėmesio. Pagal galimybes viešosios bibliotekos gali prisidėti prie šio kultūros paveldo išsaugojimo.
Anykštėnams savo asmeninės bibliotekos knygų bei periodinių leidinių kolekciją padovanojo kraštietis, Anykščių Teresės Mikeliūnaitės kraštotyros draugijos narys, buvęs Valstybės saugumo departamento (VSD) direktorius, atsargos pulkininkas Gediminas Grina.


Pagrindinis renginio tikslas buvo pristatyti žurnalistės, kultūrininkės, bibliotekininkės, aktyvios kūrybingos asmenybės Dalios Savickaitės knygas „Rytų Aukštaitijos keliuose sutiktieji“ ir „Ignalinos miškų urėdija – krašto turtų sergėtoja“. Knygų autorė – pajūrio krašto dukra, gimusi priešingoje Lietuvos pusėje, jau per trisdešimt metų gyvena Rytų Lietuvoje. Pamilusi šį kraštą ir jo žmones, Dalia žavisi jų kasdieniais darbais, kuriant grožį aplinkoje, nepasimetant kasdienybės rutinoje, nelaukiant, kad už tai pagirtų. O juk žmogui reikia kito žmogaus reakcijos į jo gyvenimą, kad jis suvoktų save esant. „ Apie daugumą mano knygoje pristatomų žmonių nerašys istorijos vadovėliai, bet per juos keitėsi gyvenimas, jie neleidžia kerpėti vadovams, siūlo neįprastus darbus, daro daug daugiau nei reikalauja pareigybinė instrukcija“,– sakė Dalia. Ji aprašė per aštuoniasdešimt to krašto šviesuolių, bet mums, anykštėnams, mieliausia, kad net keturi knygos herojai yra susiję su Anykščiais: kunigas Marijonas Savickas nuo Traupio apylinkių, vicemeras Sigutis Obelevičius, gamtininkas Bronius Šablevičius ir mūsų gražioji, talentingoji Šviesaus atminimo šeima Vytelis ir Galina Germanavičiai.

Jubiliejaus vertas reginys – skandinaviško „black“ metalo ikonų „Marduk“ sugrįžimas į „Vakarų“ sceną.
„Rytų“ scenos centre – pirmąkart Lietuvoje koncertuosiantys „Preoccupations“.
Tarp festivalio naujienų – „space“ rokas ir energingas pankrokas.
Liepos 12–15 dienomis Anykščių Dainuvos slėnyje dešimtą kartą vyks festivalis „Devilstone“ – muzikinis kurortas alternatyvos melomanams. Festivalis pristato pirmuosius 20 atlikėjų, kurių ketvirtadaliui teks kirsti Atlanto vandenyną. Pirmosios grupės reprezentuoja skirtingas ir aktualias instrumentinės muzikos kryptis. Dalis jų – pirmą kartą festivalio istorijoje.
Siekdami, kad prie šios visuotinės iniciatyvos prisidėtų kuo daugiau rajono šeimų ir, svarbiausia, rajono mažiausiųjų, šiais metais renginio organizatoriai gyventojus kvies Šventosios upės pakrantėje, prie A. Baranausko tilto burtis ne įprastai – 20.30 val., o popietės metu – 15.00 val. Šeštadienį, 14.30 val., taip pat vyks ir tradicinis Anykščių naujų vėjų bendruomenės bėgimas nuo kairiojo Šventosios upės kranto tako pabaigoje esančios aikštelės su aukuru (prie Šeimyniškėlių g.). Bet kurioje, jiems patogioje, maršruto dalyje organizatoriai kviečia prisijungti šeimas su mažyliais ir keliauti dviračiais, paspirtukais, riedlentėmis, riedučiais ar tiesiog pėsčiomis.


Vienas, iš parodoje eksponuojamų knygų autorių yra nepailstantis savo krašto kultūros tradicijų puoselėtojas kraštotyrininkas Tautvilis Uža. Jis visą savo laiką skiria gimtojo krašto – Viešintų miestelio (Anykščių r.) praeities tyrinėjimui, medžiagos apie šio krašto žmones rinkimui. 2015 m. už savanorišką kultūros sklaidą Lietuvoje T. Uža tapo Lietuvos Respublikos Seimo įsteigto Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medalio „Tarnaukite Lietuvai“ laureatu. Už nuopelnus Anykščių krašto kultūrai tais pačiais metais jam paskirta Anykščių Teresės Mikeliūnaitės kultūros premija.

„Kino pavasarį“ visoje Lietuvoje atidarys Venecijos kino festivalyje už geriausią režisūrą ir debiutą apdovanoto prancūzo Xavier Legrand‘o juosta „Sūnaus globa“ („Custody“). Meistriškai visam pasauliui aktualia tema sukurtas filmas įtraukia žiūrovą ir išlaiko jo rimtį iki paskutinių kadrų bei primena apie visuomeniškas, gyvybes gelbstinčias pareigas.
„Projekto „Kino karavanas“ sėkmė įrodė, kad ne tik didžiųjų miestų gyventojams reikalingas kokybiškas kinas. Lietuvos regionuose gyvenantys žmonės taip pat yra apimti kino dvasios, imlūs ir nori pamatyti profesionalų sukurtą kiną. Be to, regionuose atsiranda vis daugiau šiuolaikiškų kino teatrų. Pavyzdžiui, naujutėlė Anykščių kultūros centro kino salė, kuri žiūrovams duris atvers būtent per „Kino pavasarį“. Dėkojome miestų savivaldybėms ir kino teatrams už entuziazmą, palaikymą ir aukštos kokybės kultūros sklaidą“, - kalbėjo festivalio vykdantysis direktorius Algirdas Ramaška.


• Tarptautinis susigiminiavusių miestų pleneras „Vasara žiemą“ Anykščių miesto erdvėse
• Akcija „Šviečianti Trispalvė Rašytojo languose“ A. Vienuolio memorialiniame name-muziejuje
• Vaizdo projekcijos „Šimtametės Lietuvos anykštėnai – su mumis vasario 16-ąją“ Anykščių miesto erdvėse
• Skaitymo akcija vaikams „Skaitau Lietuvą“ L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje
• Iniciatyva „Žinutė šimtmečio Lietuvai ir pasauliui“ Anykščių kultūros centre
• Akcija „Trispalvėmis pražydę medžiai“ Anykščių miesto erdvėse
• Knygų ir rankraščių parodos „Miestelio istorija – Lietuvos istorija“ ir „Lietuva rašytojų amžininkų kūriniuose“ L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje
Vasario 15 d. 14 val. tarptautinis forumas „Maža bendruomenė-dideli siekiai“ VšĮ Anykščių menų inkubatoriuje – menų studijoje
Vasario 16 d.
Per dieną:
• Akcija „Pasidaryk šimtmečio antspaudą“ VšĮ Anykščių menų inkubatoriuje – menų studijoje (13 val.–15 val.)
• Šventinis slidinėjimas ant Kalitos kalno

2018 m. Anykščių kultūros centre startuoja net penkis mėnesius
Anykščiuose ir Troškūnuose vyksiantis projektas jaunimui, improvizacinių renginių ciklas „Kita forma“. Vasario 9 dieną visus
kviečiame į projekto atidarymą. Visą dieną grupei Anykščių jaunimo
kultūros centre meno laboratorijas ir improvizacines dirbtuves ves
profesionalūs aktoriai, režisieriai, muzikantai.
18 val. Anykščių kultūros centro didžiojoje salėje koncertą pristatys aktoriai, tėvas ir sūnus Saulius ir Jokūbas Bareikiai.
Šiuo
kūrybiniu, improvizaciniu projektu siekiama suburti atskirų regionų
jaunimo grupes ir per jaunimui patrauklias kūrybinių industrijų formas,
sudaryti sąlygas kurti, improvizuoti, plėtoti bendrą kūrybinę veiklą
bei profesionalių kūrėjų , menininkų pagalba per įvairius
netradicinius meno procesus - siekti įgyti žinių, vystyti asmenybės
saviraišką, savišvietą, savirealizaciją, gebėti vertinti, analizuoti,
pažinti meno žanrus ir gebėti gautas žinias, patirtis taikyti
kasdieniniame gyvenime.



Prieš prasidedant šventiniam šurmuliui bibliotekos bendruomenę pasveikino ir padėkas darbuotojams įteikė Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis. Pirmuoju šventės akcentu simboliškai tapo parodos „Bibliotekų praeitis ir dabartis...“ pristatymas. 2017 metais 16 Lietuvos viešųjų bibliotekų švenčia sulaukusios garbingo 80-mečio, o tarp jų ir Anykščių viešoji biblioteka. Šia proga Pasvalio bibliotekininkų parengtą parodą šventės metu pristatė Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos direktorė Danguolė Abazoriuvienė. Susirinkę svečiai Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriuje galėjo apžiūrėti bibliotekos istorijos fragmentus atspindinčią parodą „Anykščių viešosios bibliotekos 80 gyvavimo metų“, skirtą bibliotekos jubiliejui, taip pat žymaus mūsų kraštiečio prof. Juozo Meškausko knygų kolekcijos ekspoziciją.