ANYKŠČIŲ KULTŪROS DIENORAŠTIS

Teatro meno šventė Anykščiuose - (2015 10 28)

Smalskas Žilvinas Pranas
Smalskas Žilvinas Pranas

Teatras yra ta meno šaka, kuri apjungia dailės, literatūros, architektūros, muzikos, šokio, pantomimos ir kitus menus. Teatre menininkai ne tik įtaigiai papasakoja istorijas, bet ir perteikia savo pasaulėžiūrą. Jų požiūris į gyvenimą ne būtinai sutampa su valdžios ar daugumos gyventojų nuomone, bet yra įdomus. Žmonės iš prigimties yra smalsūs, jie nori daugiau sužinoti, pažinti, tobulėti. Gal todėl Anykščiuose keičiantis kartoms, teatro mėgėjų ratas ne mažėja. Džiugu kad antrus metus iš eilės vyksta teatų festivalis „Pakeleivingi“. Iš kitų Lietuvos teatrų festivalių jis išsiskiria tuo, kad čia dalyvauja tik nacionalinės dramaturgijos spektakliai. Anykščių kultūros centre festivalis vyko devynias dienas. Devynių asmenų komisijai, kurios sudėtyje buvau ir aš, reikėjo išrinkti festivalio vyro ir  moters vaidmenų ryškiausius atlikėjus bei ryškiausią festivalio spektaklį.

Ryškiausias festivalio spektaklis

Kol nepamačiau paskutinio pasirodymo, maniau kad tai – neįmanoma, nes festivalyje pristatoma 10 spektaklių ir visi jie skirtingų žanrų. Visi pastatymai - labai profesionalūs, ryškūs ir ne vienodi. Jų sulyginti negalima. Tik uždarymo dieną, pamatęs Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatro K. Sajos spektaklį „Devynbėdžiai“, supratau, kad šis - ryškiausias. Emocijoms sustiprinti spektakliui buvo sukurta įspūdinga scenografija, originalūs kostiumai. Scenoje grojo keturi muzikantai. Vaidmenų atlikėjai scenoje šoko. Jie demonstravo piruetus, špagatus, „salto mortale“ ir kitus klasikinio baleto, breiko elementus. Visi aktoriai tryško energija, jie tiesiog „nėrėsi iš kailio“. Spektaklyje aktoriai dainavo gyvai. Anykštėnams tokios gerai pažįstamos arijos kaip „Miške augęs, miške gimęs...“, „Skriski, skriski Lietuvėlėn...“ ar „Dienelės buvo jaunos...“ nuskambėjo naujai. Tad daugumos komisijos narių sprendimu nominacija „Ryškiausias festivalio spektaklis“ ir 500 eurų premija buvo paskirta spektakliui „Devynbėdžiai“ režisierius Marius Meilūnas, pastatymo vadovai Velta ir Vytautas Anužiai.

Ryškiausi atlikėjai

Kaip išrinkti vieną geriausią iš bene šimto festivalyje dalyvavusių aktorių? Mūsų džiaugsmui Anykščiuose pasirodė ir daugybės titulų savininkai Lietuvos teatro „grandai“, ir būrys talentingo jaunimo. Mano manymu visi jie savo vaidmenis atliko profesionaliai ir įtikinamai. Tik ar įdomu, jei režisierius aktoriui vaidmenį parenka pagal jo išvaizdą ir būdą. Tokiu atveju aktorius tampa savo personažo prototipu. Jis vaidina „pats save“ ir jam nereikia „išsinerti iš kailio“. Man daug įdomiau kai aktorius kurdamas vaidmenį pakeičia savo elgesio, kalbos manieras, kuria ne savo, bet kito žmogaus charakterį. Tai sunki, bet verta profesionalų užduotis.

Viena iš tokių aktorių buvo Alma Masilionytė. Jauna aktorė vaidino „nukvakusią“ senutę. Ji taip gerai perėmė seno žmogaus kalbos ir judesio manieras, kad atrodė jog vaidina sena moteris. Ir tik išėjus nusilenkti pamatėme kad vaidino jauna ir energinga aktorė. Todėl savo balsą aš atidaviau už ją. Jos vaidmuo patiko ir daugumai komisijos narių. Nominaciją  „Festivalio aktorė“ ir 250 eurų premiją komisija skyrė Kauno kamerinio teatro aktorei Almai Masiulionytei už Goldos vaidmenį D. Čepauskaitės spektaklyje „Diena ir naktis”, režisierius Stanislovas Rubinovas.

Anykščių festivalį papuošė Rolandas Kazlas. Jis vaidino Valstybinio jaunimo teatro pastatytoje Petro Vaičiūno komedijoje „Patriotai“. R. Kazlas 2008 metais apdovanotas Auksiniu scenos kryžiumi (geriausias dramos aktorius) už Napoleono Šereikos vaidmenį Petro Vaičiūno komedijoje „Patriotai“ ir Andželo vaidmenį William Shakespeare komedijoje „Jei taip, tai šitaip“. Tais pačiais metais festivalyje „Lietuvos teatrų pavasaris“ R.Kazlas nominuotas „Geriausias vaidmuo didžiojoje scenoje“ (žiūrovų nuomonė) už Napoleono Šereikos vaidmenį spektaklyje „Patriotai“. Mano manymu R.Kazlas buvo vertas „Festivalio aktoriaus“ nominacijos ir Anykščių teatrų festivalyje „Pakeleivingi“, bet daugumos komisijos narių sprendimu nominacija „Festivalio aktorius“ ir 250 eurų paskirta teatro „CEZARIO GRUPĖ” aktoriui Juozui Gaižauskui už vaidmenį spektaklyje „Drąsi šalis”.

Lietuvos profesionalių teatrų nacionalinės dramaturgijos festivalis „Pakeleivingi – 2015“ pasibaigė. Lauksime kitos teatrų šventės Anykščiuose.

test
Kiti autoriaus straipsniai Kryptis 
 Autorius: Smalskas Žilvinas Pranas
NAUJAUSI KOMENTARAI / APŽVALGOS
KOMENTARŲ NĖRA
Rašyti komentarus ir apžvalgas gali tik registruoti vartotojai!
  Reklamos archyvai   EssentHouse