ANYKŠČIŲ KULTŪROS DIENORAŠTIS

„Pakeleivingi“ gali tapti „Bendrakeleiviais“... - (2014 11 17)

Pakeleivingi
Pakeleivingi
Bagdonas Vytautas
Bagdonas Vytautas

Anykščiai - buvusi Lietuvos kultūros sostinė - toliau stebina visuomenę netradiciniais, unikaliais, tačiau išraiškingais, įdomiais kultūriniais renginiais.

Spalio 19-26 dienomis Anykščiuose vyko pirmasis profesionalių teatrų Nacionalinės dramaturgijos festivalis „Pakeleivingi“, kurį, padedant gausiam būriui rėmėjų, organizavo rajono savivaldybė, Anykščių kultūros centras ir Menų inkubatorius.

test

test
(Akimirka  iš „jaunimiečių“ suvaidinto spektaklio „Dėdės ir dėdienės“)

Per savaitę trukusį festivalį pilnutėlėje Anykščių kultūros rūmų salėje aštuoni Lietuvos teatrai parodė devynetą lietuviškosios dramaturgijos kūrinių.

Spalio 19-ąją festivalis atidarytas dviejų dalių Šiaulių dramos teatro spektakliu “Nebylys“ (režisierius Jonas Vaitkus), pastatytą pagal to paties pavadinimo Juozo Tumo-Vaižganto kūrinį.

Sekančią dieną Kauno kamerinis teatras spektakliu pagal Daivos Čepauskaitės pjesę „Lapė ir višta“ pradžiugino vaikus.

Spalio 21-ąją Valstybinis jaunimo teatras anykštėnams ir jų svečiams parodė Algirdo Latėno režisuotą spektaklį „Trys mylimos“, pastatytą pagal to paties pavadinimo Julijos Žemaitės kūrinį.

Spalio 22-ąją Anykščių kultūros rūmuose „šeimininkavo“ Keistuolių teatras, atvežęs net du netradicinius spektaklius : spektaklį apie vaikystės pasaulį mažiems ir dideliems „Kai aš mažas buvau“ ( režisierius Vaidotas Žitkus) ir muzikinį detektyvą – dviejų dalių romansų spektaklį „Išėjau aš stotin“ ( režisieriai Vytautas V.Landsbergis ir Aidas Giniotis).

test
(Šiaulių dramos teatro direktorius Antanas Venckus siūlė teatrų festivalį pervardinti iš „Pakeleivingi“ į „Bendrakeleivius“)

Dar vieną dieną anykštėnų scenoje buvo atkurti tragiški 1991-ųjų sausio 13-osios įvykiai. Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktoriai tai parodė spektakliu „Barikados“, kurį režisavo jaunų latvių ir lietuvių teatro menininkų trijulė: Valters Silis, Janis Balomis ir Goda Dapšytė.

Per kitas dvi Nacionalinės dramaturgijos festivalio „Pakeleivingi“ dienas irgi netrūko žiūrovų. Teatras „Atviras Ratas“ į Anykščius atvežė Aido Giniočio režisuotą premjerą „Žmogus, nužudęs gulbę“ , o Nacionalinis Kauno dramos teatras parodė Agniaus Jankevičiaus režisuotą spektaklį „Gentis“ pagal Ievos Simonaitytės romaną „Aukštujų Šimonių likimas“.

Spalio 26-ąją  festivalį užbaigė Vilniaus  Mažasis teatras spektakliu „Dėdės ir dėdienės“, sukurtą pagal to paties pavadinimo Juozo Tumo-Vaižganto apysaką. (inscenizacijos autorė ir režisierė Gabrielė Tumėnaitė).

Labai prasminga, kad pirmasis profesionalių teatrų nacionalinės dramaturgijos festivalis „Pakeleivingi“ prasidėjo ir baigėsi būtent lietuvių literatūros klasiko Juozo Tumo-Vaižganto kūrinių inscenizacijomis. Juk šiemet vos prieš mėnesį buvo minimos šio iš Svėdasų krašto kilusio rašytojo 145-osios gimimo  metinės. Taigi, festivalio organizatoriai ir dalyviai tokiu būdu savotiškai pagerbė šio tautos švietėjo atminimą.

test
(Pagyrimo žodžių anykštėnams už tokį reikalingą ir patrauklų festivalį negailėjo aktorius ir režisierius Gediminas Storpirštis)

Pasibaigus spektakliui „Dėdės ir dėdienės“, žiūrovai atsistoję plojimais dėkojo aktoriams Mindaugui Capui, Agnei Šataitei, Vainiui Sodeikai, Indrei Paškauskaitei, Algimantui Dapšiui ir kitiems už išraiškingai atkurtus scenoje dvaro tijūno Rapolo Geišės, Severiutės, Mykoliuko, Dovydienės, Mykolo personažus. Nuoširdžiai už vaidybą padėkojo svečiams Anykščių kultūros centro direktorė Dijana Petrokaitė, o rajono meras Sigutis Belevičius „jaunimiečiams“, kaip ir kitiems teatrams įteikė specialiai šiam festivaliui anykštėnės stiklininkės Justės Kamarauskaitės sukurtą meninį simbolį.

Pirmojo profesionalių teatrų nacionalinės dramaturgijos festivalio „Pakeleivingi“ uždarymo proga šalies teatrų vadovams, režisieriams, taip pat festivalio organizatoriams Anykščių rajono meras Sigutis Obelevičius įteikė padėkas, prisiminimo dovanas. Meras, o taip pat kalbėjusieji Anykščių kultūros centro direktorė Dijana Petrokaitė, Centro režisierius Jonas Buziliauskas išreiškė mintį, kad toks festivalis taps tradiciniu ir dar vienu labai prasmingu, reikalingu kultūros reiškiniu. Tam pritarė ir anykštėnų svečiai. Šiaulių dramos teatro direktorius Antanas Venckus, pritardamas anykštėnų idėjai tokius festivalius organizuoti kiekvienais metais,  pasiūlė pagalvoti apie pavadinimo pakeitimą :“Būkime ne „Pakeleivingi“, o „Bendrakeleiviai“. Valstybinio jaunimo teatro aktorius ir režisierius Gediminas Storpirštis pasidžiaugė suteikta galimybe dar kartą sugrįžti į Anykščius. Vasarą jis su kolegomis atvyksta čia  į tradicinius labai populiarius dainuojamosios poezijos festivalius „Purpurinis vakaras“, o štai rudenį anykštėnai pakvietė į teatrų festivalį.

test
(Nuotraukoje prisiminimui įsiamžino festivalio organizatoriai, režisieriai, kai kurių šalies teatrų vadovai bei anykštėnai jaunieji teatro mylėtojai)

„Aš labai myliu Anykščius ir čia noriu atvažiuoti ne tiktai vasaroti, bet ir su spektakliais“,- sakė festivalio uždarymo metu Nacionalinio Kauno dramos teatro vadovas Egidijus Tamošiūnas.

Taigi, dar vienas anykštėnų kultūrinis renginys taps tradiciniu, nes plūstantys į spektaklius žiūrovai akivaizdžiai įrodė, kad tokie festivaliai yra reikalingi. Nežinia dar, ar festivalio pavadinimas iš „Pakeleivingų“ virs „Bendrakeleiviais“, tačiau jau dabar žinoma, kad toks renginys ateinančių metų rudenį tikrai aplankys Anykščius.

Nuotraukos autoriaus.

Kiti autoriaus straipsniai Kryptis 
 Autorius: Bagdonas Vytautas
NAUJAUSI KOMENTARAI / APŽVALGOS
KOMENTARŲ NĖRA
Rašyti komentarus ir apžvalgas gali tik registruoti vartotojai!
Renginiai Anykščiuose
Troškūnų vaikų ir jaunimo teatro studijos „Mes“ spektaklis „Vienos nakties istorija“ - Spektaklio pabaiga - nusilenkimas
Anykščių L. ir S. Didžiulių viešoji biblioteka
Anykščių menininkų asociacija
Reklamos archyvai