ANYKŠČIŲ KULTŪROS DIENORAŠTIS

Anykščių šilelis suskambės naujais balsais / „Anykščiai aidi” - (2021 08 25)

   
„Anykščiai aidi”
„Anykščiai aidi”
Daugelis Lietuvos miestų talpina tam tikrą kultūrinį klodą, o per ilgus metus suformuoja ir steriotipus. Štai Anykščiai vis dar prisimenami kaip meno ir gamtos lopšys, kuriame iki šiol aktuali klasika, pavyzdžiui, Jono Biliūno, Antano Baranausko kūryba. Būtent gilūs kultūriniai palikimai neretai padaro „meškos” paslaugą – šiek tiek stabdo šiuolaikinio meno sklaidą.

Rugpjūčio 28-29 dienomis Pasaulio anykštėnų bendrijos organizuojamas festivalis „Anykščiai aidi”, tikslingai fokusuojasi į šiuolaikinio meno sklaidą mieste. Renginio metu susipažinsime su menininkais, kurie dirba ir kuria Anykščiuose, tačiau taip pat išvysime kūrėjų, kurių mene aptinkami Anykščių klasikų pėdsakai, pažvelgsime į modernią miesto dailę, dalyvausime performansuose bei diskusijose. Literatūra, muzika, dailė ir architektūra mieste egzistuoja įvairiais pavidalais. Festivalio tikslas – parodyti įvairų ir kintantį Anykščių kultūrinį paveldą, kuris unikalioje erdvėje gali įkvėpia kurti ar skirtingai aidi įvairių menininkų kūryboje. Dauguma renginių vyks Anykščių koplyčioje - pasaulio anykštėnų kūrybos centre.

Festivalio atidaromasis renginys – literatūriniai skaitymai su rašytoju, slemo poezijos kūrėju M. P. E. Martynenko ir aktore A. Giedraityte. Kadangi literatūra stipriai įsirėžusi į Anykščių tapatybę, simboliškai šie skaitymai vyks prie Laimės žiburio, Jono Biliūno kapavietėje. M. P. E. Martynenko publikai plačiau žinomas kaip modernios poezijos rašytojas, poetinio improvizacinio meno atlikėjas, o A. Giedraitytė kaip kino aktorė, scenaristė bei asociacijos „Women are Poems” dalyvė. Literatūriniuose skaitymuose menininkai pristatys naujus savo tekstus, tačiau, kartu, skaitys ir Anykščių klasiką, kuri padės skaitytojui apčiuopti modernumo ir klasikos sintezę.    

Vizualus menas organiškai apims dvi dalis – teorinę ir praktinę. Ar matėte Titanus, laikančius Liubarto tiltą Vilniuje? O gaidį prie „Maximos” Anykščiuose? Nors gatvės menas nebėra negirdėtas išraiškos būdas, jis vis dar provokuoja ir skatina kalbėti apie pastarojo vertę ir paskirtį. Dalyviai bus kviečiami sudalyvauti diskusijoje „Gatvės menas ir klasikinė tapyba: dialogas ar konfliktas?”. Kartu kalbėsis klasikinio realizmo atstovas, Vilniaus dailės akademijos dėstytojas Donatas Inis ir žurnalo „Gatvės meno galerija” leidėja Kristina Kurilaitė.

Po diskusijos – koplyčioje jaunoji anykštėnė Gabrielė Vetnikaitė intermedialiai pristatys autorinę parodą „Liūdnos dainos”, kurioje muzika ir dailė konceptualiai sukurs vientisą aidą. Gabrielė Vetkinaitė – garso instaliacijų, performansų kūrėja, savo darbuose naudojanti vaikiškus žaislus. Rausvi mikrofonai, grotuvai tampa įrankiais įrašyti ir leisti dainas, sukurtas pagal Astridos Lindgren bei kitų autorių knygas. Menininkė skaitydama išrenka jautriausias vietas ir suteikia joms melodiją. Kūriniai tampa atspindžiu vaiko pasaulio, kuriame dažnai knibžda esminiai gyvenimo klausimai. Kas aš esu? Kas yra draugystė? Kodėl kartais reikia išsiskirti su tais, kuriuos taip mylėjai? Autorė tyliai dainuoja ir kviečia įsiklausyti į savo vidų, atsakymų ieškoti giliai širdyje. Parodoje menininkė pristato savo kūrybinio kelio raidą: nuo fotografijos, tapybos, video meno iki performanso.

Vakaro uždaromasis renginys – atlikėjo Evaldo Azbukausko (geriau žinomo kaip „Girių Dvasios”) vakaro koncertas. Lietuvos gamtos garsus jis prikelia naujam skambesiui, kuriuos galime išgirsti dub ar techno stiliumi. Naudodamas folkloro motyvus, atlikėjas kuria alternatyvius skambesius, kurių pagrindines variacijas gali atpažinti dauguma žmonių. 2009 metais „Girių dvasios” pradėjo „aidėti” ir elektroninės muzikos festivaliuose („Sūpynės”, „Tundra”) bei išleido debiutinį albumą „Miškas”. Apjungdamas etnines giesmes, sutartines su elektronika  atlikėjas leidžia atrasti naują dvasinio lietuvio patyrimą. Anykščių erdvėje šilelis skambės kitaip.

Antroji festivalio diena prasidės kūrybinio rašymo dirbtuvėmis. MC Messiah – vienas iš slemo poezijos pradininkų Lietuvoje, avangardinio repo ir elektroninės muzikos atlikėjas. Savo kūryboje jis derina garsą ir vaizdą, kurių kolizija išgauna naują, modernią formą, todėl jo, kaip moderniojo teksto dirbtuvių mentoriaus pasirinkimas nepaliko abejingų. Kūrėjas teigia: „Kolektyvinis rašymas – tai kelių žmonių rašomas vienas tekstas. Tai praktikuodavo siurrealistai ir iki šiol praktikuoja pavieniai rašytojai. Bet šių dirbtuvių dalyvių laukia išskirtinė patirtis – išbandyti naujus, autentiškus <…> kolektyvinio rašymo metodus”. Taip pat tos pačios dienos vakare žiūrovų laukia išskirtinis audiovizualinis pasirodymas! Žygimanto Kudirkos vardas aidi įvairiose pasaulinėse moderniojo meno parodose, įdomu kokį aidą išgirsime Anykščiuose.

Tai nebus vienintelis muzikinio performanso pasirodymas antrąją festivalio dieną. Klaudija Indriūnaitė, Gediminas Stepanavičius ir Mėta Gabrielė Pelegrimaitė – laisvosios improvizacijos trio, susibūręs Vilniuje. Jauni žmonės aktyviai koncertuoja su skirtingais muzikiniais projektais – nuo džiazo iki eksperimentinės elektroninės muzikos. Šiame ansamblyje viskas vyksta esamuoju laiku – nėra iš anksto sutartų improvizacijų, vadinasi atlikėjai kuria dabar ir čia, išgaudami naujus ir spontaniškus aidus.

Audrius Šimkūnas – garso menininkas, eksperimentinės muzikos atlikėjas, pradėjęs savo muzikinę veiklą prieš 30 metų kaip „normalus“ roko/metalo muzikantas ir per tą laiką tęsiantis kelionę begaliniuose garsinių ir vidinių transformacijų labirintuose. Nežiūrint į kartais radikaliai skirtingus kūrėjo pomėgius, viską apjungia vienas bendras bruožas: tiek „muzikinės karjeros“ pradžioje, tiek dabar ypatingai svarbią vietą užima dėmesys gamtos/aplinkos garsiniams peizažams ar jo atskiroms detalėms. Savo kūryboje jis dažnai naudoja specialius prietaisus: povandeninius, kontaktinius, seisminius mikrofonus, elektromagnetinių laukų antenas, atmosferinio radijo imtuvus, ultragarso detektorius. Visa tai padeda atskleisti negirdimus mus supančio pasaulio sluoksnius, parodyti jų poveikį aplinkai, žmogui. Pasirodymo Anykščiuose metu bus atliekama improvizuota programa: rūko dronuose skęstantys vietogarsiai, šikšnosparnių elektronika, laikas, kai tamsėja vanduo…

Festivalį vainikuos A. Puipos filmo „Kita tylos pusė” peržiūra. Juostoje režisierius ekranizuoja švedų rašytojo Torgny Lindgren knygą „Kamanių medus”, tad galime pasiruošti didelei Skandinaviškos estetikos dozei. Filmas gvildena dviejų brolių ir į jų gyvenimą įsisukusios moters istoriją. Tiems, kas yra susipažinę su Puipos kūryba, turėtų būti aišku, jog dėmesio centre atsidurs ne įtemptas siužetas, o veikėjų vidinis dramatizmas.

Rugpjūčio 28-29 dienomis įsiklausykite ir išgirskite naująjį Anykščių miesto aidą. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Anykščių rajono savivalybė

Tekstą parengė Kotryna Paškevičiūtė.

test
NAUJAUSI KOMENTARAI / APŽVALGOS
KOMENTARŲ NĖRA
Rašyti komentarus ir apžvalgas gali tik registruoti vartotojai!
Interneto svetainė „Anykščiai - Kultūros miestas“ (https://www.kulturos-miestas.lt) - Anykščių miesto ir krašto kultūros naujienų, renginių, audiovizualinių resursų bei turizmo informacijos katalogas. Daugiau informacijos >>

Mūsų draugai: EssentHouse, Reklamos archyvai