ANYKŠČIŲ KULTŪROS DIENORAŠTIS

„Purpurinio vakaro“ euforija baigėsi kartu su grupe „Skyle“ - (2018 08 21)

   
Aistė Smilgevičiūtė
Aistė Smilgevičiūtė
VšĮ „Bardai LT“
Šeštadienį, rugpjūčio 18 d., vienuoliktojo nacionalinio bardų festivalio „Purpurinis vakaras“ baigiamajame koncerte netrūko gerų emocijų, euforijos ir prasmingų minčių. Anykščių Dainuvos slėnyje gausiai susirinkę žiūrovai nenorėjo paleisti nuo scenos koncerto dalyvių. Visų atlikėjų pasirodymus palydėjo audringais aplodismentais ir garsiais šūksniais.

Trečioji „Purpurinio vakaro“ diena prasidėjo Vytauto Kernagio fondo „Vaikų sceninio meistriškumo“ stovyklos koncertu aikštėje, prie Anykščių kultūros centro. Jame pasirodė kelios dešimtys stovyklos dalyvių. Jaunieji atlikėjai užbūrė žaismingomis emocijomis ir prasmingais, lyriškais tekstais. Jų akys spindėjo žavesiu, o vadovės Ramintos Naujanytės – Bjelles veide spindėjo plati šypsena ir džiaugsmas dėl savo auklėtinių. Vėliau aktorių grupė „Teatriukas“ skyrė mažiesiems klausytojams koncertą „Vaikų ir bardų vidudienis”. Aktoriai vaikus ragino „pamankštinti kauliukus“, paišdykauti, padūkti kartu su jais ir žinoma – dainuoti bei šokti.

Sausakimšoje Anykščių kultūros centro didžiojoje salėje vyko susitikimas su pirmuoju atkurtos Lietuvos valstybės vadovu, profesoriumi Vytautu Landsbergiu. Jis įkvėpė publiką pasakojimais apie kūrybą bei laisvę. Profesoriaus tekstai, esantys neseniai išleistoje knygoje „Organizuoti tekstai“, sunkiai paklūsta žanriniui suskirtymui, yra gana skirtingi. Savo jausmus dėliojantis nuo jaunystės, prieš porą metų savo eiles pradėjęs skelbti ir socialinių tinklų svetainėje „Facebook“, V. Landsbergis apie kūrybą kalbėjo, jog kurti nėra išmokstama, kūrybą reikia išjausti. Profesorius visada vengdavo žodžio poezija, o paklaustas, kaip jis pats ją supranta, teigė: „Poezija – kai svaidžioji nesąmones ir dar pamuzikuoji, svajoji apie šilo samanas ir, kad ateitų mylimoji“.

test

Po susitikimo su profesoriumi Vytautu Landsbergiu festivalio dalyviai rinkosi į režisieriaus Saulius Baradinsko filmo „Grąžinti nepriklausomybę“ (2018 m. Lietuva, Vokietija) peržiūrą. Juostą, kurtą nepriklausomybės šimtmečio progai, pristatė idėjos autorius, komikas Olegas Šurajevas. Jis pasakojo, kad filmo premjera įvyko dar šių metų sausio mėnesį. Kino teatruose filmą rodė net šešias savaites, o po to kino juosta iškeliavo į pasaulį: buvo rodoma Švedijoje, Anglijoje, Prancūzijoje, Danijoje ir net septyniuose Amerikos miestuose. Kaip teigė idėjos autorius O. Šurajevas : „Esu pakankamai patenkintas, kaip žmonės priima filmą“. Susitikimą moderavo aktorius Gediminas Storpirštis, taip pat atlikęs vieną iš pagrindinių – Basanavičiaus vaidmenį.

test

Pakutinis festivalio renginys – Dainuvos slėnyje surengtas didysis festivalio pabaigos koncertas, kurį vedė Raminta Naujanytė – Bjellė. Pirmasiss į sceną lipo jaunosio kartos bardas, šiemet už ryškiausią pastarojo meto debiutą pelnęs Sauliaus Mykolaičio premiją, Valentinas Abarius. Jo dainos publiką užbūrė šiltomis bei maloniomis emocijomis. Vilijos Urbonienės ir Oksanos Sadauskienės atliekami kūriniai pakerėjo festivalio dalyvius bei svečius jautriomis melodijomis, o iš širdies skambėję dainų tekstų žodžiai tryško begaliniu nuoširdumu. Klausantis šio dueto iš žiūrovų veidų nedingo šypsenos. Koncertą tęsė legendinės grupės „Plius minus“ vadovas, greitai randantis bendrą kalbą su publika, Mikas Suraučius.

„Purpurinio vakaro“ legenda, aktorius, muzikantas, scenoje koncertuojantis ne vieną dešimtmetį, Olegas Ditkovskis sužavėjo publiką prasmingu pasirodymu. Žinomas aktorius, bardas Gediminas Storpirštis kartu su grupe dalijosi savo dainomis. Jose buvo galima išgirsti lietuvių poetų prasmingas eiles. Antrą dieną iš eilės ant festivalio scenos lipo svečiai iš Sakartvelo, Tbilisio valstybio operos ir baleto teatro, solistai V. Galuašvili, S. Gvelesiani, T. Saginadzė bei G. Datusani. Unikalus, grupės „Sadūnai“ muzikantas Gintaras Andrijauskas su savo dukromis – Terese ir Milda, pasivadinusiomis duetu „Baltos varnos”, lipo ant scenos kaip „Andrijauskų trio“. Abi sesės festivalyje pasirodo nebe pirmą kartą, tačiau G. Andrijauskui tai buvo debiutas šiame festivalyje. Grupės „Atika“ įkūrėjas ir vokalistas Darius Žvirblis pasirodė su styginiu kvartetu. „Purpurinio vakaro“ festivalį audringai užbaigė Aistė Smilgevičiūtė ir grupė „Skylė“. Jų programa „Broliai” buvo skirta Lietuvos Valstybės atkūrimo 100-mečiui, išjudinusi žiūrovus tikrai patriotiškumo euforijai.

test

Nacionalinis bardų festivalis „Pupurinis vakras” VšĮ „Bardai LT” Anykščiuose organizuojamas jau dešimti metai. Tai – ne vien muzikos bei dainų festivalis, bet apskritai kultūros ir meno atlaidai, kuriuose puikiai sudera įvairūs žanrai. Šiemet, per tris festivalio dienas, buvo surengta 11 renginių, į kuriuos gausiai rinkosi ne vien anykštėnai, bet ir iš įvairių Lietuvos vietovių susirinkę žiūrovai.

test

Nuotraukos: Lukas Svirplys, Bernardas Gimbutis, Gytis Kaminskas.

Kiti autoriaus straipsniai Kryptis 
 Autorius: VšĮ „Bardai LT“
NAUJAUSI KOMENTARAI / APŽVALGOS
KOMENTARŲ NĖRA
Rašyti komentarus ir apžvalgas gali tik registruoti vartotojai!
Interneto svetainė „Anykščiai - Kultūros miestas“ (https://www.kulturos-miestas.lt) - Anykščių miesto ir krašto kultūros naujienų, renginių, audiovizualinių resursų bei turizmo informacijos katalogas. Daugiau informacijos >>

Mūsų draugai: EssentHouse, Reklamos archyvai