INFOCENTRAS

Svėdasai

   
Svėdasai
Svėdasai
Anykščių rajonas, Lietuva
Naujausios fotogalerijos:
Nuotraukų nėraNuotraukų nėraNuotraukų nėra
Videoklipų: 0
Videoįrašų nėraVideoįrašų nėraVideoįrašų nėra
VYKSTANTYS IR BŪSIMI RENGINIAI
ARCHYVAS (155)
KULTŪROS MIESTO ŽINIOMIS, RENGINIŲ NENUMATOMA
INFORMACIJA
Spėjama, kad senasis miestelio vardas buvo Svėdasys. Pasak prof. K. Jauniaus, tai buvęs sanskritiškos kilmės žodis ir reiškęs „malonus“, o kalbininkas Kazimieras Būga vardą kildino iš sėlių kalbos. Kai kurie istorikai mano, kad miestelio vardas susijęs su etnonimu švedai. Tačiau veikiausiai miestelio vardas yra kilęs nuo Svėdaso ežero, telkšančio miestelio šiauriniame pakraštyje. XX a. tarpukariu vartota miestelio vardo forma Svedasai.

Svėdasai
– miestelis Anykščių rajone, pusiaukelėje tarp Anykščių ir Rokiškio bei Kupiškio ir Utenos. Į šiaurę nuo miestelio telkšo Svėdasas (iš jo išteka Svėdasa), o pietuose į miestelio teritoriją įsilieja Alaušas.

Stovi Svėdasų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia (pastatyta 1794 m.) ir Radvilų koplyčia, Marikonių koplyčia - mauzoliejus, L. Marikonio koplytėlė, J. Tumo-Vaižganto gimnazija, biblioteka (nuo 1940 m.), paštas (LT-29048), stovi paminklas Vaižgantui. Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejus veikia Kunigiškių II kaime.

Svėdasų kapinėse (įkurtos XVII a.) stovi paminklas 1707-1711 m. maro aukoms atminti (pastatytas apie 1750 m.(tiksli data nėra žinoma)), kapinių vartai statyti XIX a. Prie kapinių yra Svėdasų dvaras (rūmų griuvėsiai ir parkas). Senosiose žydų kapinėse yra saugomas botaninis gamtos paveldo objektas mūrinės kalnarūtės augimvietė.

Radviloms priklausęs Svėdasų dvaras minimas nuo 1503 m. rugpjūčio 15 d., kai patvirtinant žemės nuosavybės teises bajorui M. Grinkevičiui Užpalių krašte prie Svėdasų kelio, ir buvo pirmą kartą paminėtas vietovardis. Kiek vėliau, 1522 m. minima pirmoji Svėdasų bažnyčia, nuo 1574 m. ir miestelis su parduotuve ir keliomis smuklėmis. Panašiu laiku pastatyta ir protestantų bažnyčia.

1640 m. lapkričio 19 d. Svėdasų dvare, susikrimtęs dėl katalikų ir reformatų nesutarimų, mirė iš Vilniaus atvykęs Lietuvos didysis etmonas, Vilniaus vaivada Kristupas Radvila Jaunasis (1585–1640). 1647 m. Vilniaus vyskupas Abraomas Voina skundė seimui jo sūnų Svėdasų dvaro savininką Seimo narį Jonušą Radvilą XI (1612–1655), kad jis įsakęs iškirsti pakelių kryžius, tarp kurių buvo stovėjusių ir 100 metų, ir tik kelerius metus.

Netoli dabartinių kapinių Svėdasuose stovėjo prašmatnūs didikų Radvilų rūmai. Dvarui be kitų žemių priklausė ir Urbaniškio palivarkas (dabar – Kamajai, Rokiškio r.), kurį iki 1678 m. valdė Liudvika Karolina Radvilaitė. Dalis dvaro pajamų buvo skiriama Vilniaus reformatų bendruomenei.

Karolis Povilas Radvila, dar vadinamas Panie Kochanku, XVIII a. antrojoje pusėje perleido Svėdasų dvarą Leonui Borovskiui, bet šis trumpai jį tevaldė. Iš jo dvarą perėmė ir visą šimtmetį – iki 1890 m. išlaikė italų kilmės grafų Marikonių (Mariconi) giminė. Trys Marikonių kartos – Ignotas, Jeronimas ir Liucijonas buvo turtingi, bet išlaidūs dvarininkai, mėgę prabangą.

Paskutinysis iš Marikonių grafas Liucijonas Marikonis pastatė prie Svėdaso (Beragio) ežero ištaigingus dvaro rūmus. Jam nuskurdus, apie 1890 m. dvarą perėmė ir jį valdė carinis generolas Božerianovas, o vėliau dvaro centras su parku ir rūmais atiteko bankui, iš kurio jį įsigijo pasiturintis ūkininkas Mykolas Juodviršis. Svėdasų dvaras, rūmų bokštas priminė riterių pilį. Prie dvaro buvo nemažas tvenkinys, puikus parkas, kurį užveisė iš užsienio pakviesti sodininkai. Iki 1941 m. dvare šeimininkavo M. Juodviršio sūnaus Kazimiero šeima, kol sovietinės valdžios buvo ištremta į Sibirą. XX a. antrojoje pusėje dvaro centras buvo barbariškai niokojamas, kol jo likučiai buvo grąžinti paveldėtojams.

2002 m. patvirtintas Svėdasų miestelio herbas (etalono autorius – dailininkas Rolandas Rimkūnas), vaizduojantis legendinį Alaušo ežero varpą.
GPS: 55.684235 / 25.368199
NAUJAUSI KOMENTARAI / APŽVALGOS
KOMENTARŲ NĖRA
Rašyti komentarus ir apžvalgas gali tik registruoti vartotojai!
Interneto svetainė „Anykščiai - Kultūros miestas“ (https://www.kulturos-miestas.lt) - Anykščių miesto ir krašto kultūros naujienų, renginių, audiovizualinių resursų bei turizmo informacijos katalogas. Daugiau informacijos >>

Mūsų draugai: EssentHouse, Reklamos archyvai