GAMTA

Vildžiūnų (Virintos) atodanga

   
Vildžiūnų (Virintos) atodanga
Vildžiūnų (Virintos) atodanga
Šližių kaimas, Pavirinčių miškas, Anykščių rajonas, Lietuva
Naujausios fotogalerijos:
Nuotraukų nėraNuotraukų nėraNuotraukų nėra
Videoklipų: 0
Videoįrašų nėraVideoįrašų nėraVideoįrašų nėra
VYKSTANTYS IR BŪSIMI RENGINIAI
ARCHYVAS (0)
KULTŪROS MIESTO ŽINIOMIS, RENGINIŲ NENUMATOMA
INFORMACIJA
Vildžiūnų atodanga randasi prie Virintos upės  Anykščių rajone, Kurklių seniūnijoje, Kavarsko girininkijos, Pavirinčių miške, Šližių kaime. Sunkiai surandama nuošali vieta miškuose. Rekomenduojame vadovautis koordinatėmis. Vildžiūnų atodanga yra kairiajame mišku apaugusiame krante. Jos skardžio (daug kur stataus it siena) aukštis apie 10 m, ilgis palei upės vagos vingį - iki 50 m. Atodangos vardas parinktas pagal gretimo Vildžiūnų kaimo pavadinimą. Tai geologinis gamtos paveldo objektas, valstybės saugomu paskelbtas 2007 m.

Vildžiūnų atodanga susiformavo Vakarų Aukštaičių plynaukštės pietinėje dalyje. Atodangą sudaro vėlyvojo devono Šventosios svitos apatinės dalies ir kvartero nuosėdinės uolienos. Devoninę storymę čia suklostė jūros pakrantėje tekėjusios upės - tai aliuvis.

0,00 - 2,40 metrų gylije vyrauja smėlingos uolienos. 2,40 - 9,90 metrų gylije vyrauja smėlis, balkšvai pilkas, gelsvas, nuo geležies hidroksidų vietomis labai parudavęs, taip pat vyrauja smulkiagrūdis, o viršutinėje dalyje vietomis ir su molio priemaiša, turi molio tarpsluoksniukų ir molio lęšių, kurių skersmuo siekia iki 10 - 15 cm.

Apatinėje dalyje smėlis kompaktiškesnis ir susicementavęs, savo kietumu artimas smiltainiui. Visa smėlio storymė horizontaliai ir nežymiai įstrižai sluoksniuota, ją kerta du ruožai su plyšių žymėmis. Susicementavęs smėlis stačia siena su negilia niša nusileidžia tiesiog į upės vagą po vandeniu.
GPS: 55.45273 / 25.010763
NAUJAUSI KOMENTARAI / APŽVALGOS
KOMENTARŲ NĖRA
Rašyti komentarus ir apžvalgas gali tik registruoti vartotojai!
Interneto svetainė „Anykščiai - Kultūros miestas“ (https://www.kulturos-miestas.lt) - Anykščių miesto ir krašto kultūros naujienų, renginių, audiovizualinių resursų bei turizmo informacijos katalogas. Daugiau informacijos >>

Mūsų draugai: EssentHouse, Reklamos archyvai