ANYKŠČIŲ KRAŠTO LANKYTINOS VIETOS

Anykščių L. ir S. Didžiulių viešoji biblioteka

   
Anykščių L. ir S. Didžiulių viešoji biblioteka
Anykščių rajono savivaldybės Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešoji biblioteka
Vyskupo skveras 1, LT-29145 Anykščiai

Telefonai: +370 381 50784

El. paštas: anyksciuvb@gmail.com

http://www.anyksciuvb.lt/
Naujausios fotogalerijos:
Renginio akimirkaŽurnalistas Skirmantas PabedinskasA. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus vadovas Antanas Verbickas
Videoklipų: 2
Videoįrašų nėra
VYKSTANTYS IR BŪSIMI RENGINIAI
ARCHYVAS (667)
2024 03 18
2024 05 31
Parodos / Instaliacijos
2024 04 09
2024 04 30
Parodos / Instaliacijos
2024 04 16
10:00
Akcijos / Iniciatyvos
2024 04 18
17:30
Literatūra
INFORMACIJA

Biblioteka atlieka ypatingą vaidmenį Anykščių miesto kultūros gyvenime, nes sieja turtingą  knygos meno tradiciją su naujomis informacijų technologijų teikiamomis galimybėmis kaupti, saugoti ir skleisti informaciją ne tik apie savo krašto, bet ir visos šalies kultūrą.

Čia rengiamos literatūros parodos, tautodailės ir meno parodų pristatymai, susitikimai su rašytojais, politikais, įdomiais žmonėmis. Organizuojamos ekskursijos po biblioteką.


Anykščių L. ir S. Didžiulių viešoji biblioteka


Viešoji biblioteka kviečia naudotis įvairiomis informacijos laikmenomis nuo rankraščių iki kompiuterinių duomenų bazių. Spaudinius bibliotekos lankytojams komplektuoja Dokumentų komplektavimo skyrius. Lankytojų paslaugoms: Skaitytojų aptarnavimo skyriaus abonementas, bendroji, muzikos, meno ir interneto skaityklos, Vaikų literatūros, Kraštotyros ir leidybos skyriai.


Anykščių L. ir S. Didžiulių viešoji biblioteka


Anykščių L. ir S. Didžiulių Viešosios bibliotekos istorija


Pirmoji biblioteka Anykščiuose buvo įsteigta 1907 metais. Tai buvo parapijos biblioteka su 200 - 250 egzempliorių knygų. Šios bibliotekos steigėjas buvo kunigas Vembrė.


1936 m. paskelbus  „Valstybinių viešųjų bibliotekų įstatymą“, 1937 m. Lietuvoje pradėta steigti valstybines viešąsias bibliotekas. Kartu su kitomis naujai įsteigtomis bibliotekomis valstybinė viešoji biblioteka pradėjo gyvuoti ir Anykščiuose. 1937 m. kovo 15 diena laikoma Anykščių viešosios bibliotekos įsteigimo data.


Biblioteka išgyveno įvairiausius steigimosi sunkumus: stigo knygų ir patalpų , buvo kilnojama iš vienos vietos į kitą, trūko būtiniausio inventoriaus.


Pirmasis Anykščių viešosios valstybinės bibliotekos vedėjas buvo Kazys Narijauskas, dirbęs iki 1941 metų rugsėjo 15 d.


Antrojo pasaulinio karo metais biblioteka sudegė. Praūžus karo audrai, prasidėjo bibliotekos atkūrimas.
Nuo 1944 m. bibliotekoje dirbo mokytojas Pranas Pakalnis.


Nuo 1949 - 1961 m. viešajai įstaigai vadovavo Kazys Dilys, Janina Matikonytė, Vilė Pociūnaitė.


Anykščių L. ir S. Didžiulių viešoji biblioteka

Bibliotekos skaitykloje, 1959 metai


Nuo 1951 - 1961 m. bibliotekai vadovavo Rožė Klimašauskaitė. Tuo metu rajoninė biblioteka buvo  įsikūrusi A. Baranausko aikštės name, dvejuose kambariuose, kur  šiuo metu yra vyrų kirpykla , o antrame aukšte - viešbutis.


1955 m. biblioteka persikėlė į patalpas Paupio gatvėje Nr. 10. Pastatas, į kurį persikėlė biblioteka, buvo vienas seniausių Anykščių mieste. Tai buvo dvarininkės Okuličiūtės rūmai.


Anykščių L. ir S. Didžiulių viešoji biblioteka

Iš kairės : J. Žukauskaitė - Daunoravičienė, N. Vaičiūnaitė, R. Klimašauskaitė, neatpažinta bibliotekininkė, R. Meinartaitė, E. Ragaišytė. Okuličiūtės rūmai, 1958 m. I. Girčio nuotrauka


1965 m. Kovo 15 d. bibliotekos vedėja paskiriama Bronė Staikūnienė. Jos iniciatyva bibliotekoje suaktyvėjo masinis darbas. 1966 m. pirmą kartą organizuojama Knygos šventė tapo tradicine, kasmet turtėjo savo turiniu ir naujomis formomis.


1971 m. Knygos šventėje į susitikimą su jaunaisiais  skaitytojais atėjo Anykščiuose gyvenanti poetė, prozos kūrynėlių vaikams autorė  Bronė Buivydaitė.


Anykščių rajoninė biblioteka didelį dėmesį skyrė bibliografiniam - informaciniam darbui.  Jau nuo 1967 m. miesto vidurinių mokyklų vienuoliktoje klasėje buvo vedamos bibliografijos pamokos.


1969 m. rajoninė biblioteka respublikoje pasiekė ypač gerų bibliografinio - informacinio darbo rezultatų. Biblioteka apdovanota pirmojo laipsnio diplomu.


1972 m. rajoninėje bibliotekoje  įsteigtas Muzikos skyrius. Tai buvo dar viena naujovė. Skaitytojas, atėjęs į biblioteką, be knygų, laikraščių ar žurnalų galėjo gauti ir muzikos plokštelių.


Didelė vadovų ir darbuotojų kaita, tuometinės valdžios reikalavimai sunkino bibliotekininkų darbą. Sovietmečiu biblioteka privalėjo nuolat propaguoti TSRS konstituciją ir kitus tarybinius ištatymus.


1988 m. visoje šalyje prasidėjęs tautinis atgimimas pakeitė darbo kryptis ir Anykščių bibliotekoje.


1989 m. Anykščių rajono centrinės bibliotekos
darbuotojos, atsižvelgdamos į Lietuvos vykstančius atgimimo procesus, savo veiklą siejo su vietos kultūros istorijos atgaiva, liaudies tradicijų, papročių populiarinimo, gimtos kalbos puoselėjimu, kraštotyros plėtra.


Atgimimo laikotarpiu biblioteką stipriai papildė įvairūs leidiniai: Lietuvos išeivių knygos, naujos knygos, perijodiniai leidiniai. Okuličiūtės rūmai bibliotekai virto per ankšta vieta.


Savivaldybė bibliotekai atidavė dviejų aukštų pastatą J. Biliūno gatvėje 35, šalia Antano Vienuolio mokyklos.  Naujasis Anykščių bibliotekos pastatas oficialiai atidarytas 1995 m. rugsėjo 29 dieną. Bibliotekai vadovavo Birutė Bulotienė.


1998 m. balandžio 27 d. į pirmąjį savo maršrutą Anykščių rajone aptarnauti skaitytojų išvyko pirmasis respublikioje bibliobusas. Panaikinus 11 kaimo bibliotekų , jų mikrorajonų gyventojus nuspresta aptarnauti bibliobuso pagalba. Į kaimus ir rajonus autobusiukas vykdavo kas antrą savaitę. Bibliobusas buvo mėgiamas skaitytojų ir gyvavo iki 2007 m.


Anykščių L. ir S. Didžiulių viešoji biblioteka

Pirmasis bibliobusas 1998 m.


2000 m. Biblioteka pradeda įsigyti kompiuterius. O jau po metų (2005 m.) biblioteka pristatė savo internetinį tinklalapį.


2004 m. pasikeitė bibliotekos vadovas . Nuo šių metų spalio 29 d. Anykščių bibliotekai vadovauja Romas Kutka.


2003 - 2011 m. Tai bibliotekos renovavimo , plėtimo ir modernizavimo metas.


2006 m . paruošti investiciniai projektai dėl naujos bibliotekos pastato statybos Vyskupo skvere.


2013 m. gruodžio 13 d. 13 val. oficialios Anykščių L. ir S. Didžiulių Viešosios bibliotekos atidarymo iškilmės vyko naujai pastatytame ir moderniai įrengtame pastate prie Šv. Apaštalo evangelisto Mato bažnyčios, ant Šventosios upės kranto (Vyskupo skveras 1).


Anykščių L. ir S. Didžiulių viešoji biblioteka

2013 m. Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos atidarymas. Nuotraukoje Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė ir bibliotekos direktorius Romas Kutka

GPS: 55.524983 / 25.102583
NAUJAUSI KOMENTARAI / APŽVALGOS
KOMENTARŲ NĖRA
Rašyti komentarus ir apžvalgas gali tik registruoti vartotojai!
Interneto svetainė „Anykščiai - Kultūros miestas“ (https://www.kulturos-miestas.lt) - Anykščių miesto ir krašto kultūros naujienų, renginių, audiovizualinių resursų bei turizmo informacijos katalogas. Daugiau informacijos >>

Mūsų draugai: EssentHouse, Reklamos archyvai